Výstavy
Výstava „Baťa: Náš závod je závodem dělníků“
Kongresové centrum
Výstava je koncipována jako soubor dvaceti panelů velikosti 100 × 70 cm, osmnácti obrazových a dvou textových. Obrazy zaznamenávají zlínské provozy firmy T. & A. Baťa a její zaměstnance v roce 1919, doprovodným textem pak popisují činnosti, případně souvislosti výroby. Textové panely obsahují prohlášení zaměstnanců k výročí 25 let existence obuvnického závodu a navazující odpověď Tomáše Bati, dále popis situace firmy v kontextu doby. Fotografie nebyly dosud nikdy veřejně prezentovány.
V roce 1919 si baťovští zaměstnanci připomněli čtvrt století od založení své firmy. Vedle článku, který na titulní straně vnitropodnikového časopisu Sdělení v září toho roku otiskli, nechal zhotovit „ku 25letému jubileu závodu jeho zakladateli, panu T. Baťovi, oddaný a vděčný personál“ album 89 snímků jednotlivých skupin zaměstnanců, především zlínských továrních provozů a vybraných firemních prodejen. Alba vznikly celkem dvě. Alba jsou nejstarší dochovanou ucelenou fotografickou dokumentací firmy Baťa a současně mimořádně cenným vhledem do obuvnického podniku na prahu národní a zakrátko mezinárodní expanze. Autorem výstavy je Jiří Madzia.
BAŤA – ZLÍN – ČESKOSLOVENSKO – MASARYKOVA DEMOKRACIE – BAŤOVA PROSPERITA
U13, budova rektorátu, 1. nadzemní podlaží
V minulém roce oslavila naše země významné jubileum, kdy od vzniku první Československé republiky uplynulo 100 let. Politickým symbolem demokratického Československa se stal Tomáš Garrigue Masaryk. V této nově vzniklé zemi již rostl jeden ze silných podnikatelských příběhů. Příběh Tomáše Bati – švece, který chtěl obout svět. Prosperita firmy Baťa byla důležitým faktorem budování nového státu. Názory a myšlenky Tomáše Garrigue Masaryka a Tomáše Bati se staly základem pro rozvoj demokratického Československa. Tomáše Garrigue Masaryka pojilo se Zlínem zvláštní pouto a nejen to baťovské, ale i přátelské s Tomášem Baťou. Již v roce 1910 mu bylo uděleno čestné občanství města Zlín.
Další návštěvu do Zlína podnikl až v roce 1928, kdy jej ve Zlíně už vítá Tomáš Baťa a to nejen jako továrník, ale také jako starosta města. Myšlenky obou těchto velikánů se v mnohém naprosto shodovaly. Oba vnímali velmi silně vlastní odpovědnost za národ, zemi a budoucnost. Gabriela Končitíková z Nadace Tomáše Bati ve spolupráci se Zdeňkem Pokludou a Janem Hermanem a s Centrem Baťa. Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně připravili výstavu o propojení myšlení obou těchto významných osobností a to prostřednictvím šestnácti panelové výstavy.
Výstava osobních věcí Tomáše Bati
U13, budova rektorátu, vstupní hala
V rámci konference máte jedinečnou příležitost prohlédnout si osobní věci Tomáše Bati. Jedná se o unikátní osobní dokumenty, které Nadaci Tomáše Bati věnovala rodina Baťa z Toronta. Věci s sebou do exilu odvezla Marie Baťová jako vzpomínku na svého manžela. Soubor věcí pak uchovával Tomáš Baťa junior a jeho žena Sonja. Jedná se o cestovní pasy, kartičku na vlak, osobní dopisy, fotografie, cestovní kosmetickou sadu, rodinné příbory.
Centrum výzkumu obouvání – Moderní měření nohou, analýza chodidel, 3D scanner
U13, budova rektorátu, vstupní hala
Zajímá vás jakou máte nohu? Nechte si zanalyzovat chodidla pomocí 3D scanneru. Výsledek vám hned napoví, zda potřebujete botu úzkou či širokou, případně si můžete podle něj nechat boty vyrobit přímo na míru. Jak se dnes moderně mohou tisknout kopyta na 3D tiskárně, to také zjistíte u stánku nově vzniklého Centra polymerních systémů UTB ve Zlíně. Jaké nabízíme služby, co si u nás můžete nechat otestovat a jaké nejmodernější přístroje k tomu máme? Přijďte se podívat do přízemí budovy rektorátu, rádi vám vše představíme a vysvětlíme.
- Moderní měření nohou, analýza chodidel, 3D scanner
- 3D tisk části obuvi (kopyto, podešev)
- Projekt Chytrá bota
- Prezentace nového Centra výzkumu obouvání UTB Zlín
Koučovací zóny
U 13, budova rektorátu, 5. patro
Koučování umožňuje bezpečně se pohybovat v prostoru, kde vám nikdo neradí, kde můžete prozkoumávat a objevovat své vlastní myšlenky, posilovat vědomé bytí, rozvíjet odvahu, směřovat ke konstruktivním řešením, rozvíjet svou tvořivost, posilovat svou odbornost a profesní i lidskou prosperitu. Na konferenci máte možnost si vyzkoušet spolupráci s koučem. V rámci koučovacích zón vám profesionální koučové poskytnou zdarma individuální koučování v délce cca 30 minut. Jako partneři a průvodci na cestě vašeho seberozvoje vám umožní uvědomit si vaše cíle, hodnoty a způsoby práce.
- Profil ICF kouče Soňa Staňková: 11.00–11.35 h, 11.40–12.15 h, 12.20–12.55 h
- Profil ICF kouče Blanka Hudecová: 13.15–13.50 h, 14.00–14.35 h, 14.45–15.20 h
- Profil ICF kouče Hana Záhorovská: 14.00–14.35 h, 14.45–15.30 h, 15.30–16.15 h
Virtuální realita
U13, budova rektorátu, 1. patro
Můžete si vyzkoušet aplikaci pro spolupráci na dálku ve virtuálním prostředí. Na dvou soupravách se vzájemně můžete potkat ve virtuální realitě a můžete tam spolu tvořit a komunikovat. Jedná se o unikátní aplikaci, třetí tohoto druhu na světě. Virtual Lab jako první společnost na světě uvedla letos na trh unikátní aplikaci pro kreativní spolupráci na dálku ve VR Let’s meet VR (letsmeetvr.com) – virtuální zasedačku, která je určena pouze pro firemní sektor. V této aplikaci můžete vést svá jednání, workshopy, školení či porady odkudkoliv na světě a se svými kolegy se potkat v jedné, virtuální zasedací místnosti. A navíc zde můžete tvořit v prostoru, pracovat s 3D objekty tak, jak vám to neumožní ani reálné setkání.
Večer ve vile Tomáše Bati
19:00 hodin, Vila Tomáše Bati, Gahurova 292, Zlín
Možnost parkování na vnějším parkovišti před zahradou Vily Tomáše Bati (omezená kapacita), možnost využít parkoviště OC Čepkov.
Program:
19:00 zahájení společenského večera s přípitkem, představení výstavy Jadrana Šetlíka
19:20 slavnostní představení knihy 99 sladkých teček Marie Baťové
19:30 raut
20:30 módní přehlídka Pin Up & Vintage Studio
hudební doprovod Prague Rhythm King
23:00 ukončení
Společenský večer se odehraje ve vile Tomáše Bati, kromě jedinečných autentických prostor s komentovanou prohlídkou, na vás čeká tematický program. Navození atmosféry třicátých let podtrhne Prague Rhythm Kings a dobová módní přehlídka Pin Up & Vintage Studio. V rámci programu bude slavnostně představení výstavy Jadrana Šetlíka a pokřtěna kniha 99 sladkých teček Marie Baťové a těšit se můžete i na ochutnávku dezertů podle původní receptury Marie Baťové.
Prague Rhythm Kings
Prague Rhythm Kings je profesionální orchestr zabývající se originální interpretací jazzové a populární hudby mezi léty 1923 – 1932. Repertoár orchestru čerpá ze zvukových záznamů nejpřednějších amerických, ale i českých hudebních těles. Díky použití historických interpretačních prvků a hudebních nástrojů se snaží přiblížit autentickému zvuku jazzových orchestrů 20. let. Noblesa, elegance, ale i nespoutanost těchto „žhavých“ let v jedinečné koncertní show. Nejen pomocí Blues, Charlestonu, Foxtrotu a sladkých muzikálových melodií, ale i díky dobovým účesům a kostýmům vám navodíme tuto jedinečnou atmosféru. Možnost parkování na vnějším parkovišti před zahradou Vily Tomáše Bati (omezená kapacita), možnost využít parkoviště OC Čepkov.
Dobová módní přehlídka
Jaké kouzlo a šarm měla móda 30. a 40. let? Jaké módní trendy byly viděny v ulicích města, opulentních večírcích či v obchodech Baťa? Přijměte pozvání na okouzlující cestu do éry první poloviny minulého století. Do dob elegance. Přehlídkou historické módy vás provede Pin Up & Vintage Studio.
Výstava Jadrana Šetlíka
Jadran Šetlík je umělecký fotograf a portrétista. Známé jsou jeho portréty významných osobností, podnikatelů, ale i rodinné a dětské portréty. Svým osobitým pojetím umocněným originální ruční technologií přenosu fotografie na plátno vytváří fotografické obrazy, které evokují pocit malířského plátna malovaného starými mistry a slouží jako odkaz budoucím generacím.